Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niedozwolone klauzule w umowach deweloperów

02 sierpnia 2024 | Biznes | Ewa Sitarz Aleksandra Magnuszewska

Konsument powinien mieć prawo swobodnego wyboru kancelarii notarialnej, w której zawrze umowę z deweloperem. Niedopuszczalne jest skracanie okresu, w jakim przedsiębiorca jest odpowiedzialny z tytułu rękojmi za wady fizyczne nieruchomości.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów od 2003 r. roku wydał ponad 320 decyzji dotyczących deweloperów. Pod szczególną lupą UOKiK jest stosowanie przez deweloperów w umowach z konsumentami niedozwolonych postanowień umownych. Poniżej przedstawiamy najczęściej kwestionowane klauzule.

1. Klauzule związane z procedurą zawarcia umowy

∑ Ograniczenie wyboru miejsca zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości.

Zdaniem prezesa UOKiK konsument jako słabsza strona umowy, powinien mieć prawo swobodnego wyboru kancelarii notarialnej, w której zostanie zawarta umowa dotycząca nabywanej przez niego nieruchomości. Deweloper jako profesjonalista, nie powinien pozbawiać konsumenta możliwości skorzystania z usług odpowiadającej mu kancelarii notarialnej bądź konkretnego notariusza.

∑ Koszty związane z zawarciem umowy

Postanowienie we wzorcu umowy zobowiązujące konsumenta do poniesienia kosztów ustanowienia własności lokalu i jego sprzedaży, czy też kosztów związanych ze sporządzeniem aktu notarialnego, nie tylko może być uznane za klauzulę niedozwoloną, ale jest też niezgodne z art. 40 ust 2 nowej ustawy deweloperskiej. Zgodnie z ww. artykułem wynagrodzenie za wszystkie czynności wykonywane w związku z zawieraniem umowy deweloperskiej, w tym za sporządzenie wypisów aktu notarialnego wydawanych przy zawarciu jednej z tych umów oraz koszty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12940

Wydanie: 12940

Spis treści
Zamów abonament